Categories
Aktualno

Proteklog vikenda članovi SRU Torpedo Runners trčali su Žumberkom, Zagrebom i Platkom

Ingrid Nikolesić 1. žena u zahtjevnom Žumberak trailu

Niti 24 sata od završetka 50 milja duge utrke Žumberak trail, Ingrid Nikolesić našla se s Romeom Marčeljom na startu 5. Zagrebačkog proljetnog polumaratona, a sedmero “torpedosa” izazov je potražilo na 3. izdanju Vertikalnog lica Platka

Zagreb i Platak obilježili su članovima Sportsko rekreativne udruge Torpedo Runners protekli vikend koji je otvorila “torpedosica” Ingrid Nikolesić pobjedom u ženskoj kategoriji u najduljoj i najzahtjevnijoj utrci Žumberak traila (ŽUT).

Naime, Nikolesić je sudjelovala u ultra utrci dugoj 82 kilometra (3.540 metara ukupnog uspona) koja je startala prvim sekundama subote (u ponoć) iz naselja Sošice, a završila je, kao i sve ostale utrke ŽUT-a, u Perivoju dvorca Erdody u Jastrebarskom. Za to joj je bilo potrebno 12 sati, 15 minuta i 30 sekundi, a u muškoj konkurenciji najbolji je bio Riječanin Marin Mandekić (10:06:12). Njih su dvoje prošle godine ostvarili izvrsne rezultate u 110 km dugoj utrci “100 milja Istre” (Ingrid Nikolesić 1. mjesto u ženskoj kategoriji, Marin Mandekić, 3. mjesto u muškoj kategoriji) te su ponijeli titule hrvatskih prvaka u trailu.

Osim ultre, Žumberak trail i ove je godine ponudio još tri utrke – dugu (38 km), kratku (15 km) i rekreativnu (8 km) – a Torpedo Runnersi imali su dvoje predstavnika u kratkoj (15 km, 425 metara ukupnog uspona) utrci. Naime, Ranko Grković utrku je završio u vremenu  2:29:57 i zauzeo je 102. mjesto u muškoj kategoriji, a Vedrana Prlić utrku je završila za 2:33:40 i zauzela je 50. mjesto u ženskoj kategoriji. Najbrži u kratkoj utrci bili su Matija Razum (1:11:51) i Maja Urban (1:29:59).

Najteži “sunčani” kilometri

– Staza se protezala duž Žumberačkog i Samoborskog gorja. Iako riječ “gorje” asocira na pitome krajolike i lijepe, travnate brežuljke, ovo gorje je pravi izazov za svakoga trail trkača. Staza je bila iznimno tehnički zahtjevna sa strmim spustovima i usponima, puno rubnih singlića na dijelovima čak s osiguranjem u vidu sajli za koje smo se morali pridržavati, protezala se čak i kroz kanjon potoka po čijem kamenju je obrasla skliska mahovina. Bilo je tu i prekrasnih livada, vinograda, šumskih puteva punih lišća koje šušti pod nogama. U svakom slučaju prava poslastica za svakog zaljubljenika u trail trčanje, govori Ingrid Nikolesić kojoj su najteži kilometri bili posljednjih pet.

– Dio je to kad se iz šume izađe na otvorene dijelove bez imalo hlada, a temperatura je bila 30 stupnjeva Celzija, pojašnjava Ingrid te dodaje da nije očekivala ovako dobar plasman budući da je zbog ozljede koljena bila spriječena trenirati cijelo ljeto na način na koji inače trenira.

– Ovo prvo mjesto, na ovako zahtjevnoj utrci veoma je važno za moje samopouzdanje i veliki mi je motiv za daljnji rad i trening, zaključuje Ingrid koju već ovaj vikend očekuje svjetsko prvenstvo u vremenskoj ultri na 6 sati koje se ove godine održava virtualno, te dvije važne utrke u listopadu: Zagrebački maraton koji je ekipno i pojedinačno državno prvenstvo u maratonu te državno prvenstvo u trailu koje što će biti održano u sklopu utrke Dalmacija ultra trail.

Cesta nakon šume

A niti 24 sata od završetka 50 milja duge utrke Žumberak traila, Ingrid Nikolesić našla se na startu 5. Zagrebačkog proljetnog polumaratona. Riječ je o utrci koja zbog pandemije koronavirusa nije održana u ožujku, nego u nedjelju, 23. kolovoza, a u sklopu ove utrke održano je pojedinačno i ekipno prvenstvo države u polumaratonu. Tih je zagrebačkih 21,1 km Nikolesić otrčala u vremenu 1:34:50 te zauzela 18. mjesto u ženskoj kategoriji i 4. mjesto u kategoriji žene do 35 godina. Ingrid je na toj utrci branila boje i svog matičnog atletskog kluba (AK Sljeme) i utrčala u cilj kao 5. žena ukupno, a s klupskim kolegicama zauzela je 2. mjesto na ekipnom prvenstvu.

Niz odličnih rezultata na ovoj je utrci nastavio i “torpedos” Romeo Marčelja koji je u nedjelju u Zagrebu ostvario vrijeme 1:36:12 čime je osigurao 102. mjesto u muškoj konkurenciji i 2. mjesto u kategoriji muškarci do 55 godina.

Okomiti Platak

A dok se u nedjelju Zagrebom trčalo cestom, u okolici Rijeke, točnije na Platku, trčalo se trail stazama. Treće izdanje Vertikalnog lica Platka ponudilo je aktivnu zabavu za sve ukuse i sve uzraste. Trčalo se, vozilo bicikle ili pak oboje, a članovima SRU Torpedo Runners najzanimljivije su bile trail utrke – Vertikalna 5ica, Vertikalna 10ka i Vertikalna 20ka.

U najduljoj utrci s 990 metara uspona Torpedo Runnerse predstavljale su Katja Rajačić i Nina Tišlerić. S vremenom 3:23:46 Katja Rajačić zauzela je 3. mjesto u ženskoj konkurenciji, dok je Nina Tišlerić utrku završila za 4:54:33 i zauzela 9. mjesto u ženskoj konkurenciji. Ovu je utrku započeo i Slaven Krklješ koji je početkom mjeseca ostvario odličan rezultat (2. mjesto u 42 km dugoj utrci Sutjeska traila), no negdje na polovini utrke nije na vrijeme uočio oznake staze te je nakon 2 km trka izvan staze utrke – odustao.

U Vertikalnoj 10ki najbrža među “torpedosima” bila je Denisa Dujmić koja je stazu s 590 metara uspona završila za 1:36:55 i zauzela 4. mjesto u ženskoj kategoriji. Damjan Dabović je u muškoj kategoriji ciljem prošao kao 18. (1:59:58), a Ivana Skračić “vertikalnih” 10 km prošla je za 2:43:19 i zauzela 16. mjesto u ženskoj konkurenciji.

Torpedo Runnersi imali su predstavnicu i u Vertikalnoj 5ici koju je Barbara Zaspan završila za 50:03 i u ženskoj kategoriji zauzela 16. mjesto.

I četveronoške

– Utrke su ove godine doživjele određene izmjene. Na samom početku trčao se krug oko novog jezera pa je slijedio uspon skijaškom stazom Radeševo 2 koje je nešto kraće, ali i strmije od Radeševa 1. Podloga je na jednom dijelu bila prilično nestabilna pa se doslovno gore išlo na sve četiri. Vrijeme je na vrhu Radeševa, ali i Snježnika te Guslice, bilo maglovito i vjetrovito, a podloga dosta skliska. Imajući sve to vidu, itekako sam zadovoljna postignutim rezultatom jer je pravi uspjeh bio ne izgubiti se u takvim uvjetima, istakla je Denisa Dujmić.

Najbrži na Platku bili su: Nikola Špoljar  (2:02:43) i Nataša Slavić (3:04:34) u Vertikalnoj 20ki, Branimir Paškvan (1:14:14) i Mandica Grubišić (1:25:07) u Vertikalnoj 10ki te Marin Babnik (27:46) i Iva Tomić Smojver (32:25) u Vertikalnoj 5ici.