Categories
Aktualno

TORPEDO RUNNERSI TRČALI PO ISTRI, PREKO UČKE DO PAPUKA

Rujan je započeo vrlo aktivno za sve trkače koji se vole okušati u trail trčanju jer se u istom vikendu održalo više vrlo atraktivnih utrka, a riječki trkači iz sportsko-rekreativne udruge Torpedo Runners su za provjeru forme i izdržljivosti odabrali 100 Milja Istre, Učka Trail i Lucky trail Papuk.

Utrka 100 Milja Istre jedna je od Ultra Trail World Tour utrka (na 100 milja) što ju čini posebno atraktivnom domaćim, ali i velikom broju inozemnih trkača koji se u sklopu ove utrke mogu iskušati na duljinama od 100 milja (168 km), 128 km, 67 km, 41 km ili 20 km. Utrku organizira Sport Box iz Buzeta. Najdulja utrka započinje u Labinu, a ostale redom u Lovranu (128 km), Buzetu (67 km), Motovunu (41 km) i najkraća (20 km) u Grožnjanu dok je svima cilj u Umagu. Na utrci od 100 milja u time-limitu od 46 sati osim što moraju savladati 168 km trkači moraju savladati i uspon od 6.515 m. Ove se godine utrka održavala od 10.-12.9.2021., a na svih 5 dužina startalo je ukupno 988 natjecatelja od čega 339 žena i 649 muškaraca koji su trčeći i hodajući dva dana i dvije noći savladavali svoje duljine i nadmorske visine.

Članice i članovi Torpedo Runnersa su u velikom broju prijavili ovu utrku još krajem 2019. godine, ali su tri odgode održavanja iste uslijed pandemije COVIDom 19 učinile svoje pa ih je startalo puno manje od broja prijavljenih. Izrazito visoke temperature, koje nisu uobičajene u travnju kada se ova utrka inače održava, glavni su razlog velikog broja odustajanja trkača na duljim stazama pa tako i članova Torpedo Runnersa. Bez obzira na odustajanje treba čestitati Mariji Vlacich koja je startala i odradila prvu dionicu Red utrke na 100 milja kao i Branki Vundać, Gordanu Deluki i Kristijanu Samaržiji koji su uspješno odradili pola dužine Green utrke na 67 km.

Utrku od Motovuna do Umaga ukupne duljine 41 km uspješno su istrčale 3 Torpedo Runnerice: Sanja Bakula, Katja Rajačić i Nina Tišlerić. Najbrža je bila Katja Rajačić koja je gotovo maratonsku dužinu sa 930 m visinske razlike istrčala u vremenu 5.32.12 sati. Jedini muški predstavnik Torpedo Runnersa na ovoj dužini bio je Miloš Sušanj koji je utrku završio u vremenu 5.12.36 sati.

Na utrci dužine 20 km, od Grožnjana do Umaga startale su 4 trkačice Torpedo Runnersa: Slavica Bakija, Ljiljana Mamić, Aleksandra Deluka-Tibljaš i Barbara Zaspan, a najbrže je u Umag stigla Ljiljana Mamić u vremenu 2.19.32 sati.

Osim trčeći na ovoj međunarodnoj trail i ultra trail utrci veliki broj članova Torpedo Runnersa sudjelovao je i volontirajući na okrjepnim stanicama od Mošćeničke Drage do cilja u Umagu.

Na najduljoj utrci od 168 km najbrži je bio češki trkač Tomas Stverak koji je ovu nevjerojatnu duljinu i visinsku razliku pretrčao za 21 sat i 42 minute. Posljednji su u cilj na ovoj dužini, burno dočekani, ušli otac i sin – natjecatelji iz Mađarske i to otprilike 30 minuta prije time limita od 46 sati što dovoljno govori o tome koliko motivacija za sudjelovanje na ultra trailovima može biti velika i različita. Slijedeći termin utrke 100 Milja Istre trebao bi biti travanj 2022.

U subotu, 11.9.2021., se održala još jedna Torpedo Runnersima uvijek atraktivna utrka iz serije Kvarner Trailsa – Učka Trail, u organizaciji AdNature i pod budnim okom glavnog organizatora – Elvira Sulića. Na ovoj se utrci moglo izabrati staze duljine 42, 31 i 16 km.Na utrci su sudjelovala 2 člana Torpedo Runnersa – Emanuel Ivković i Miro Božić uspješno savladavši stazu Perun duljine 16 km. Brži je bio Emanuel Ivković koji je utrku završio u vremenu 2.10.43 sati.

Pobjednici Green utrke na 42 km bili su: svima dobro poznata trail trkačica Darija Bostjančić sa vremenom 5.54.37 sati i slovenski trkač Matej Pečnik 4.32.14. Na Blue utrci (31 km) pobjedila je hrvatska trkačica Vana Čargonja (3.36.80) i slovenski trkač Jereb Urban (2.36.23), a na utrci na 16 km trkači iz Slovenije Jasmina Munih (1.42.39) u ženskoj i Gašper Bregar (1.20.52) u muškoj konkurenciji.

Proteklog vikenda, u nedjelju 12.9.2021., održala se i jedna utrka vrlo neobičnog koncepta – riječ je o Lucky trail Papuk trail maratonu kojega su organizirali SRK Sparta Varaždin i 3sporta.com. Posebnost je ove utrke u tome što se natječu tročlani timovi, bez obzira na spol. Utrka ovog formata svoju je premijeru imala proljetos u predivnom krajoliku oko jezera i dvorca Trakošćan, a sada se preselila na jednako divne obronke Parka prirode Papuk. Utrka se održala u dvije različite discipline, tzv. velikoj i maloj. U velikoj, Lucky trail Papuk utrci, svaki od tri člana tima pretrči tri različite staze u ukupnoj dužini 13,6 km pojedinačno, svi zajedno oko 40,8 km dok u maloj, Lucky mini trail Papuk, svaki član tima pretrči jednu od staza, ukupno svo troje 13,6 km. Prva, Crvena staza, dužine je 5,3 km i visinske razlike 243 m. Potom slijedi Zelena staza, dužine 4,5 km i visinske razlike 272 m te na koncu, Plava staza, dužine 3,8 km i visinske razlike 161 m. Sve su staze vrlo atraktivne, uglavnom single trackovi kroz šumu, kraći dijelovi vode makadamom. Start, izmjena štafeta te cilj utrke, bili su na istom mjestu, na predivnoj livadi ispred Planinarskog doma Jankovac gdje je o izvrsnoj atmosferi brinuo vrlo dobro raspoloženi d.j. Na utrci je sudjelovalo 45 timova – bez obzira na udaljenost koja dijeli Rijeku i Papuk, Torpedo Runnersi i ovdje su imali svoje predstavnike. Naša, u ovoj utrci najuspješnija članica, Vanja Pleše, sa svojim timom Nenadje*ive, zauzela je prvo mjesto u kategoriji ženskih timova – 40,8 km savladale su u ukupnom vremenu od 4:41 h.

Tim kojeg su u cijelosti činile naše članice, Iva Nimac, Tamara Despotović i Veronika Brčić, na ljestvici ženskih timova zauzele su 8. mjesto s vremenom od 5:58 h.

Torpedo Runners Ranko Grković bio je član mješovitog tima Riknutiteam – s vremenom od 5:07 h zauzeli su izvrsno 8. mjesto u kategoriji mješovitih timova.

U istoj kategoriji takmičile su se naše sestre Marcella Vidmar i Mia Černivec koje su sa svojim timom Prošeći se z manun po Papuku i s vremenom od 5:33 h osvojile 13. mjesto.

Predstojećih vikenda Torpedo Runnerse očekuju nove utrke u Puli, Londonu, Zagrebu…